Śmieciarki to pojazdy komunalne, służące do odbioru oraz wywozu odpadów. Wyróżnia się śmieciarki jednokomorowe z bocznym, tylnym lub przednim załadunkiem oraz wielokomorowe, pozwalające na zbiórkę kilku rodzajów odpadów jednocześnie. Składają się ze skrzyni ładunkowej, płyty wypychowej, odwłoku z wanną załadowczą oraz aparatu zasypowego. Na skrzyni ładunkowej gromadzone oraz prasowane są odpady. Płyta służy do wypchnięcia śmieci z pojazdu, które kolejno trafiają do wanny załadowczej. Aparat zasypowy natomiast opróżnia pojemnik z odpadami.
Ponadto śmieciarki posiadają różnego rodzaju funkcje dodatkowe, takie jak czujniki cofania, kamery GPS czy system centralnego smarowania. To właśnie dodatkowe systemy w pojazdach komunalnych psują się najczęściej i wymagają działań serwisowych. Sprawdź w naszym wpisie, jak działają poszczególne układy w śmieciarkach i jak się je serwisuje.
Jak działa system monitorujący w śmieciarce?
Systemy monitorujące w pojazdach komunalnych służą do bezpośredniego podglądu miejsca pobytu pojazdu oraz stanu realizowanych przez kierowcę zadań. Odczyt danych z systemu jest także możliwy po powrocie pojazdu do bazy. Zaletą stosowania monitoringu jest optymalizacja efektywności pracy pojazdu oraz oszczędność paliwa. Ponieważ podstawowe funkcje systemu monitorowania uruchamiają się po załączeniu i wyłączenia zapłonu, ważne jest regularne jego serwisowanie. Jeśli zapłon będzie działać poprawnie, zapisywane dane będą miały swoje pokrycie w rzeczywistości. Ważnym jest także, aby dane były gromadzone nie tylko w komputerze użytkownika, lecz również na odrębnym nośnika dostawcy. Wówczas, w przypadku awarii serwera, informacje nie zostaną bezpowrotnie utracone.
Co psuje się w myjkach wysokiego ciśnienia?
Aby utrzymać pojazd komunalny w czystości, na zabudowie śmieciarki montuje się urządzenia myjące, które często, w wyniku usterek, ulegają awariom. Umieszczane w odwłoku śmieciarki myją wnętrza pojemników oraz powierzchnie zewnętrzne. Większość z nich posiada funkcję mycia czystą wodą, z automatycznym pobieraniem środka myjącego. Dość często dozownik, w wyniku usterki podzespołu, przestaje działać. Nasza firma oferuje szybką naprawę awarii śmieciarek u klienta, co pozwala ograniczyć koszty, spowodowane przestojem pojazdu
Jak działają systemy ważące i ułatwiające cofanie?
Systemy ważące pozwalają od razu zważyć zabierane odpady. Dzielą się na dwa rodzaje:
- systemy statyczne,
- systemy dynamiczne.
Systemy statyczne ważą pełen pojemnik przed opróżnieniem i po opróżnieniu. Na podstawie różnicy system oblicza wagę zabieranych odpadów. W przypadku systemów dynamicznych ważenie odbywa się w czasie opróżnienia pojemnika. Ich awarie związane są zazwyczaj z awarią oprogramowania, służącego do ich obsługi. Systemy cofania z kolei składają się z różnego rodzaju wyświetlaczy, montowanych w pobliżu lusterka wstecznego. Gdy auto zbliża się do przeszkody, system wydaje komunikaty świetlne i dźwiękowe, coraz bardziej intensywne w miarę malejącej odległości od przeszkody. Zdarza się, że diody świetlne ulegają awariom.
Dlaczego system centralnego smarowania jest ważny?
Nasi klienci dość często skarżą się również na awarię systemu centralnego smarowania. Smarowanie automatyczne polega na częstym podawaniu smaru w bardzo małych dawkach, wyłącznie podczas pracy maszyny. Awaria systemu daje o sobie znać specyficznymi odgłosami, wydawanymi przez pojazd w trakcie jazdy, a także dużo większym zużyciem smaru. Co więcej, części ruchome śmieciarki szybciej się zużywają. Dobrze funkcjonujący układ centralnego smarowania oznacza natomiast dużo mniejszą ilość nieprzewidzianych przestojów, bezawaryjną eksploatację, większą żywotność maszyny i poprawę bezpieczeństwa pracy. Serwisowanie układu będzie polegać na dbaniu o czystość smaru oraz o właściwe warunki podczas jego ładowania do zasobników. Dawki smaru muszą być właściwie dobrane, a jego konsystencja nie może być zbyt rzadka.
Zapraszamy do skorzystania z naszych usług – dzięki nam szybko, sprawnie i bezpiecznie pozbędziesz się usterki, a śmieciarka będzie mogła ruszyć w dalszą drogę!