Budownictwo rozwija się w zawrotnym tempie, a nowoczesne konstrukcje umożliwiają korzystanie z zaawansowanych technologicznie urządzeń, które wyręczają ludzi w wielu obowiązkach. Jednym z nich jest żuraw samochodowy. Zastosowanie go przynosi znaczne ułatwienie w pracach montażowych i przeładunkowych – pod warunkiem, że sprawność techniczna urządzenia jest bez zarzutu. Jak o nią zadbać?

Żuraw samochodowy – jak zapewnić mu nienaganną sprawność techniczną?

Niemożliwa jest eksploatacja żurawia w złym stanie technicznym. Bez oficjalnego zezwolenia, które wydawane jest przez jednostkę dozoru technicznego, lub bez przeglądu konserwacyjnego maszyna nie wyjedzie do pracy – przedsiębiorca mógłby bowiem ponieść poważne konsekwencje prawne i finansowe. W związku z tym konieczne jest poddawanie żurawia konserwacji. Przeglądy tego typu są wykonywane przez konserwatora o sprawdzonych kwalifikacjach. Warto skorzystać z oferty firm, które świadczą specjalne usługi serwisowania i konserwacji żurawi i mają zespół pracowników, którzy profesjonalnie zajmą się powierzonym im zadaniem.

Żuraw samochodowy – jak zapobiegać wypadkom?

Zły stan techniczny żurawia to najczęstszy powód awarii i wypadków, które nierzadko kończą się tragicznie. Jeśli chcesz uniknąć takich sytuacji, poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pokazują, jak zapobiegać takim problemom.

  • Zawsze sprawdzaj stan smarowania i uzupełniaj punkty smarowe.
  • Badaj dokładnie stan techniczny żurawia, czyli łożyska, przeguby, sprzęgła, elementy ruchome oraz hamulce.
  • Upewniaj się, że urządzenia zabezpieczające są sprawne, podobnie jak układ cięgnowy, urządzenia chwytne, stan lin nośnych i pomocniczych.
  • Sprawdzaj szczegółowo działanie przyrządów kontrolnych i wskaźnikowych.
  • Kontroluj stan izolacji przewodów, instalacji elektrycznej i stan silników napędowych.

Pamiętaj, aby zawsze pracować żurawiem, który jest sprawny technicznie, ponieważ w grę wchodzi Twoje życie i zdrowie. Jesteś również odpowiedzialny za inne osoby, które znajdują się w pobliżu. Jeśli zauważysz awarię, natychmiast zatrzymaj żurawia i dopóki nie zostanie wyeliminowany problem, ponowne uruchomienie go nie wchodzi w grę.